»Sledili so dnevi, polni zmede, političnih prerekanj, strahov – in omejitve svobode gibanja.«
»Vsi dopisniki iz Italije smo takrat imeli občutek, da smo hočeš-nočeš v vlogi ne le informatorja, ampak izobraževalca, ki ponuja nekakšna navodila za uporabo.«
»Prvi vir, na katerega sem se naslonil, je bil zdaj že pokojni profesor slovenščine z univerze Sapienza, ki se je v tistih dneh mudil na domu v Bergamu.«
»Javno zdravstvo je bilo tako podcenjeno, da ni imelo prav nobenih zalog običajne opreme pri izbruhu epidemije.«
»Če zdaj pogledam nazaj, se mi zdi, da se v Lombardiji iz izkušnje niso naučili prav nič, saj še naprej vztrajajo pri enakem modelu zdravstva.«
»Zdaj se bo število okuženih počasi zniževalo, od prvega januarja do danes se je okužilo več kot 300.000 ljudi. V drugem delu vala pa se bo okužilo znova 300.000 ljudi. Zato je treba povedati, da smo še vedno na zelo visoki stopnji nevarnosti okužbe.«
»V večini bolnišnic se še vedno pretežno ukvarjamo z bolniki, ki imajo covid kot primarno diagnozo, ali pa ugotovimo, da imajo covid-19, ko pridejo v bolnišnico zaradi drugih težav.«
»A vendar ves čas poudarjamo, da je v vse to, kar se predvideva, težko vkalkulirati delovanje virusa. Nihče ne ve, kaj bo virus naredil, kako bo naredil in kdaj bo to naredil. Te epidemije še ni popolnoma konec.«
»Količine potrjenih okužb že nakazujejo, da bomo v naslednjem tednu, dveh v intenzivnih enotah prešli številko 150 brez težav, zdaj se ukvarjamo, v naslednjem tednu, med počitnicami in še malo naprej, z vprašanjem, ali lahko zadržimo številke pod lanskimi ali pa bomo presegli lanske.«
»Tisto, kar bo epidemijo v mesecu, dveh bistveno upočasnilo, je izredno veliko število prebolevnikov, ki jih generiramo vsak dan, zdaj je ta številka 2000 dnevno, pa še kakšna dva nepotrjena sta na vsakega potrjenega, govorimo torej o od 6000 do 7000 ljudeh dnevno, kar v enem mesecu prinese kar 200.000 ljudi.«
»Če bo šlo tako naprej, bo treba uvesti še kakšen drug ukrep na področju študentskega življenja – to je začasni študij na daljavo.«
»To povem jasno in glasno, ker si tega ne moremo več privoščiti.«
»Računamo, da se krivulja epidemije počasi preveša navzdol. Tako da čez kakšen teden, dva bo tudi pritisk na bolnišnice malo manjši. Upam. To je seveda vse odvisno od ravnanja državljanov. Če se bodo ti ukrepi naprej izvajali, potem bomo tudi ta val uspeli nekako po robu prebroditi.«
»Popolnoma gotovo napovedal uvedbo policijske ure v Nišu, tretjem največjem mestu, in Beogradu, žarišču epidemije, že v petek od 15. ure, ki bi trajala do ponedeljka zjutraj.«
»Ni čas za popuščanje in sproščanje, a da vidi svetlobo na koncu predora. Ta svetloba bo vsak dan bliže.«
»Če je številka pod ena, je to znak, da se epidemija umirja. To je naš cilj.«
»Ni še konec. Smo sredi te epidemije ... Če želimo, da bi je bilo konec, moramo dosledno upoštevati pravila. Moramo biti še strožji, saj se zdaj začenja še težja faza – poskrbeti moramo, da bo krivulja žrtev epidemije upadala.«
»Sedijo v mehurčku v Bruslju in nam govorijo, kaj naj delamo, namesto da bi reševali življenja.«
»Najslabše bi bilo, če bi se zdaj sprostili in bi bilo v osmih ali 15 dneh znova več bolnikov na intenzivni negi.«
»Res je, da nam zadnje številke, čeprav so visoke, dajejo nekaj upanja, saj je rast novih okužb počasnejša kot pred nekaj dnevi.«
»Če se bo število bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, ki potrebujejo intenzivno zdravljenje, povečevalo s takšnim tempom kot danes, tega ne bomo zmogli.«
»Njihovi prvi izvidi so bili negativni.«
»Naša civilna zaščita je pripravljena tudi na najslabše scenarije in – kar se nas tiče – je vse pod kontrolo.«
»Imajo vse, kar potrebujejo, trikrat na dan dobijo hrano, ki jo kuhajo v tamkajšnji kuhinji.«